pomoc           kontrast strony  mały kontrastśredni kontrastduży kontrast           wielkość liter  mała czcionkaśrednia czcionkaduża czcionka

Strona główna / Wprowadzenie

Wprowadzenie

W dniach 15 października – 27 listopada 2011 Muzeum Narodowe w Poznaniu, Stowarzyszenie Edukacyjne MCA oraz Agencja More Than One Production zapraszają do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym zatytułowanym „5 zmysłów. Audiodeskrypcja.” Jest to pierwsze w Polsce wydarzenie tego typu adresowane do osób niewidomych i słabowidzących.

Niezwykłość projektu polega na prezentowaniu sztuki poprzez zmysły. Wzrok, słuch, dotyk, powonienie i smak są motywem przewodnim warsztatów, spotkań oraz wystawy, które odbędą się w ramach projektu.
Zagadnienia związane ze sztukami pięknymi prezentowane będą w oparciu o technikę audiodeskrypcji, która pozwoli osobom z niepełnosprawnością wzroku zapoznać się z wybranymi dziełami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Audiodeskrypcja polega na opisywaniu zjawisk wizualnych głosem, tak, aby odbiorca mógł dokonać swoistej rekonstrukcji wyglądu, czy przebiegu danego zjawiska w wyobraźni.

Na świecie audiodeskrypcję wykorzystuje się od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.